ŚWIĘTO PLUSZOWYCH MISIÓW


            Większość dorosłych, ale i dzieci również, dzieciństwo nieodłącznie kojarzy się z zabawkami. Wśród nich prym wiedzie oczywiście pluszowy miś. Miękka przytulanka, która najlepiej potrafi osuszyć niejedną łzę, pocieszyć, a przede wszystkim utrzymać w tajemnicy każdy sekret powierzony do ucha. Czy można wyobrazić sobie lepszego przyjaciela? Chyba nie. Okazuje się, że wierni towarzysze dzieciństwa mają nawet własne święto. Od 2002 r. obchodzi się bowiem w dniu 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia. To jedyne zabawki wyróżnione w ten sposób. Warto jednak wiedzieć, że historia misiów – przytulanek liczy sobie dopiero 107 lat. Pomysł narodził się w Stanach Zjednoczonych. Groźny wizerunek niedźwiedzia żyjącego w naturze zamieniono w sympatyczną formę pluszowego misia. Pierwsze wykonane zabawki sprzedały się znakomicie i tak jest do dziś. Wszystko więc zawdzięczamy przedsiębiorczości i marketingowi. Ale w tym przypadku z korzyścią dla kolejnych pokoleń. Któż z dorosłych z sentymentem nie wspomina własnego, często z naderwanym uchem, łapą, bez oka, wybrudzonego misia z dzieciństwa? Któż nie zna Misia Uszatka, Misia Colargola, Misia Padidingtona, Kubusia Puchatka, Gumisi czy Misia Yogi? A to te najbardziej znane.
            Jak zostało już powiedziane Święto Pluszowego Misia od kilku lat przygotowują z powodzeniem w Polsce biblioteki, te miejskie i szkolne. W Szkole Podstawowej nr 1 w Mosinie organizację owego dnia powierzono bibliotece szkolnej. Pod życzliwym okiem bibliotekarek – Pani Kamili Grzelczak, Pani Teresy Nowak oraz wychowawczyń klas pierwszych Pani Małgorzaty Lisieckiej i Pani Hanny Jankowskiej, przygotowania trwały kilka tygodni. Zaangażowane zostały dzieci, rodzice, wychowawcy klas 0 – III, nauczyciele i pracownicy świetlicy. I wreszcie nadeszła oczekiwana środa 25 listopada br. Elegancko ubrani uczniowie z klas młodszych zgromadzili się wraz z opiekunami w stołówce szkolnej, która na ten czas została wspaniale ozdobiona. Uwagę zwracał duży napis: „Miś króluje dziś!”. Od kolorowych wizerunków misiów mogło się zakręcić w głowie. Dzieci z zerówek wykonały piękne kolorowanki, które zdobiły okna. Całości dopełniały baloniki i wstążki. Prawie każdy uczeń tulił w ramionach własnego, przyniesionego z domu pluszaka. Głowy i twarze na początku przez krótki czas zdobiły też maski bohatera święta. Imprezę prowadził niezawodnie Andrzej Lemański z klasy IV b. Powitał on na początku panie Dyrektor, a następnie wszystkich uczniów klas 0 – III i ich wychowawczynie.
            Uroczystość rozpoczęła krótka prezentacja multimedialna, wyjaśniająca historię zabawki oraz pokazująca najsłynniejsze misie i ich autorów. W dalszej części uczniowie śpiewali znane sobie piosenki z misiem w tytułach, a w przerwach pani Dyrektor Kamila Bilska wręczała nagrody i wyróżnienia. Wcześniej bowiem ogłoszone zostały liczne konkursy. I tak uczniowie klas pierwszych gremialnie wzięli udział w konkursie plastycznym. Zadaniem jego uczestników było wykonanie portretu ulubionego, oczywiście misia. Popularnością cieszyła się technika papierowych kuleczek.

I miejsce zajęła praca Dominika Kozłowskiego z klasy Ib
II miejsce zajęła praca Dominiki Antoniewicz z klasy Ib
III miejsce zajęła praca Pauliny Arning z klasy Ia

Wyróżniono też trzy inne prace:
Weroniki Banach z klasy Ia
Michała Gorzyńskiego z klasy Ib
Zuzanny Nowak z klasy Ib

            Kolejny konkurs plastyczny adresowany został do uczniów klas drugich. Temat brzmiał: „Mój ulubiony miś”. Powstały przepiękne prace wykorzystujące różne materiały, wstążki, guziki, sznurki itp.

Jury przyznało:
I miejsce Aleksandrze Kryłowskiej z klasy IIa
II miejsce Michalinie Falbierskiej z klasy IIa
III miejsce Milenie Węcławiak z klasy IIa

Przyznano również trzy wyróżnienie:
Martyna Kowalska z klasy IIa
Joanna Szewczyk z klasy IIa
Marianna Wytykowska z klasy IIb

            Uczniowie klas trzecich z kolei podjęli się zmagań w konkursie typowo literackim. Pisali bowiem list do pluszowego misia … Jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Po burzliwych obradach przyznano nagrody następującym uczniom:

I miejsce Antoni Król z klasy IIIb
II miejsce Aleksander Olejniczak z klasy IIIc
III miejsce Aleksandra Ossowska z klasy IIIc

Wytypowano też pięć wyróżnień dla:
Paweł Cichocki z klasy IIIb
Jędrzej Haracewiat z klasy IIIa
Olga Jankowska z klasy IIIc
Kamil Kubala z klasy IIIc
Roman Kozak z klasy IIIa

Nagrodzone zostały odczytane przez samych autorów.

            Nie mogło zabraknąć przecież i konkursu recytatorskiego. Eliminacje zgromadziły dwa dni wcześniej grupę 14 uczniów z klas I – III. Zaprezentowali oni wiersze o misiach, a jury wyłoniło zwycięzców oraz przyznało wyróżnienia.

I miejsce Olga Jankowska z klasy IIIc
II miejsce Maja Kamzelak z klasy IIIa
III miejsce Jakub Kubiak z klasy IIa

Wyróżnienia:
Natalia Kijak z klasy Ib
Nikodem Tyma z klasy IIb
Aleksandra Grzywacz z klasy IIIa

            W końcowej części uroczystości pani Wicedyrektor Małgorzata Czarnecka – Dudek przeczytała wierszowaną bajkę autorstwa Marii Kownackiej o wielkiej przyjaźni chłopca o imieniu Zbyszek i jego starego, zielonego misia. No, bo kto może być wierniejszym przyjacielem z dzieciństwa? Przyjaciół się nie wyrzuca i warto o tym pamiętać. Następnie zgromadzone dzieci obejrzały nieśmiertelną bajkę trzech już pokoleń: „Miś Uszatek”. To swoisty miś – nauczyciel dobrego wychowania i ważnych rad życiowych. Przyznają to też starsi uczniowie.
Na końcu wszystkie dzieci powstały i złożyły uroczystą przysięgę pluszowym misiom. Nie można sobie odmówić jej przytoczenia:

            „Z okazji Święta Pluszowego Misia, my dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mosinie … PRZYRZEKAMY
Że zawsze przytulać będziemy wszystkie misie…PRZYRZEKAMY
Krzywdy im zrobić nie damy…PRZYRZEKAMY
Oraz, że urwane uszy i noski pięknie im poprzyszywamy…PRZYRZEKAMY”
            Każdy uczestnik wyszedł z „małym conieco”, czyli lizakiem. A klasy otrzymały dyplomy uczestnictwa w święcie.
Dodatkową atrakcją stała się wystawa w czytelni paru dziesiątek uczniowskim misiów oraz różnorodnych wydawnictw, książeczek, komiksów, kolorowanek, czynna od środy do piątku.

Dorota Szczepaniak
Miś

Miś

Miś

Miś

Miś

Miś

Miś

Miś

Miś

Miś

Miś

Miś